Tvorba webu začína sledom logických úkonov, ktoré sa dejú ešte pred tým, než začne grafický dizajnér kresliť a programátor kódovať. Ak si dávate robiť web u niekoho, kto preskočí to, čo budem spomínať nižšie, ukončite spoluprácu, nedopadne to dobre alebo sa web stane iba výkladnou skriňou pekných obrázkov, na ktorý okrem vás nebude nikto iný chodiť. Verím, že po prečítaní článku:
- webových diazajnérov nakopnem k tomu, aby to robili lepšie
- zadávateľom a investorom ukážem, na čo si majú dávať pozor
Na webe záleží?
Podarilo sa mi u klienta medziročne navýšiť organickú návštevnosť webu o 300 % a po 3 mesiacoch rapídne navýšiť fyzickú návštevnosť kamenných predajní (hovoríme o tisíckach potenciálnych zákazníkoch). U ďalšieho klienta som na webe zvýšil organické obraty o stovky % tak, že nestíhal faktúrovať (hovoríme o desaťtisícoch eur) a stal sa z neho líder v segmente.
Je vďaka webu vôbec možné? Áno je a pozorný čitateľ z článku pochopí, ako sa to podarilo.
Ako rozoznať schopného webdizajnéra?
Výsledky a dosiahnuté ciele
Alfa a omega. Ak zrealizované projekty webdizajnéra nedosiahli stanovené ciele, niekde je chyba. Problém je možné vytušiť hneď na začiatku spolupráce, pretože dizajnérovi, ktorý sa pred realizáciou investora neopýta: ,,Čo budeme merať, aby sme zistili, či sme uspeli?’‘ zjavne na cieľoch ani nezáleži, alebo sa to neopýta, pretože nechce niesť žiadnu zodpovednosť. Opýtajte sa samých seba, či chcete niekomu zaplatiť za to, že vám vyhotovuje dielo bez cieľa…
Schopný realizačný tím
Ak si u niekoho necháte vytvoriť web a ten vám povie, že všetko to urobí sám, majte sa na pozore. Možno vám dokáže nakresliť web, nahodiť ho online a prepojiť so základnými analytickými nástrojmi, no tam pravdepodobne jeho kapacity končia. Vopred si teda zistite, koľko ľudí na projekte bude robiť, aká bude ich špecializácia a od pár z nich si vyžiadajte portfólio, referencie a prípadne dosiahnuté ciele na predchádzajúcich projektoch.
Referencie od klientov
Zodvihnite telefón a zavolajte jednému z klientov z portfólia webdizajnéra a opýtajte sa ho nielen na to, ako sa mu spolupracovalo, ale najmä na to, či sa dosiahli konkrétne ciele, ktoré investor mal, keď vstupoval do tvorby webovej stránky. Ak touto otázkou investora prekvapíte, tak odhalíte, že webdizajnér naplnenie cieľov vôbec neriešil a ani to s investorom nepreberal.
Webdizajnér vie povedať nie
Opýtajte sa webdizajnéra, koľko času má na váš projekt. Žiadaný zodpovedný webdizajnér má kalendár plný a rovno vám povie, že sa vám vie naplno venovať až po tom, čo dokončí pár rozpracovaných klientov. Žiadaný, no nezodpovedný webdizajnér vás vsunie niekde medzi ďalších X rozrobených klientov. A nejde iba o to, koľko má času na realizáciu vášho webu, ale aj na podporu webu po realizácii.
Čo je na papieri, to sa počíta
Choďte do zazmluvnených vecí. Už len postoj, že dopytovaný webdizajnér nemá problém ísť do zmluvného vzťahu je znakom, že máte dočinenia so serióznym človekom, ktorý je ochotný plniť všetky dohody: časové, obsahové a finančné, a tým chrániť nielen seba, ale aj vás.
Agentúra vs. Freelancer
Agentúry sa často snažia znedôveryhodňovať prácu freelancerov, ale skúste si v predošlých piatich bodoch nahradiť slovo webdizajnér za slovo agentúra a veľmi ľahko rozpoznáte aj schopnú agentúru od tej neschopnej.
Totiž aj agentúry, ktoré ponúkaju služby tvorby webových stránok:
- Preskakujú potrebné procesy – nechcú niesť zodpovednosť, iba rýchlo točia projekty
- O procesoch tušia iba málo – čo znamená, že agentúre robia weby nedovzdelaní ľudia
Napriek tomu musím zdôrazniť, že na Slovensku pôsobia desiatky skvelých agentúr a freelance ľudí, ktorí svoju prácu robia ukážkovo!
Koho je to chyba?
Webdizajn je v marketingu samostatný odbor a zároveň zodpovednosť, ktorú si veľká časť webdizajnérov a agentúr absolútne neuvedomuje.
Webdizajnér potrebuje stráviť mesiace študovaním, investovať do školení, mentoringu, workshopov a zhotoviť desiatky projektov, aby obsiahol celú problematiku.
Položme si otázky
- Akej zodpovednosti si je vedomý človek, ktorý sľubuje web za 222 €? Z čoho bude vychádzať? Baví ho taká práca? Čo pri tvorbe webu za takúto cenu preskočí a vynechá?
- Čo zabudne, preskočí alebo vynechá webdizajnér, ktorí robí na desiatich klientoch naraz? Ako sa dokáže sústrediť práve na váš projekt, keď z každej strany do neho prúdi iný klient?
Nakopnúť alebo potopiť biznis cez dobre alebo zle urobený web nieje utópia. Najmä ak hovoríme o webe, ktorý mábyť napojený na priame biznis ciele. Preto ak ste investor alebo webdizajnér, dávajte pozor na každý detail, ktorý bude súčasťou tvorby diela.
Potrebujete web? A aký web vlastne potrebujete?
Klienti nečakajú, že tvorba webu môže stáť tisíce, ale je povinnosťou toho, kto vytvára web, aby investora zedukoval a vysvetlil mu, že procesne správne postavený web a na neho naviazané aktivity, môžu byť pre jeho biznis zásadné.
No aby ste si nemysleli, že iba weby za tisíce môžu fungovať, chcem zdôrazniť opak. Ale pozor, je úlohou webdizajnéra, nie klienta, vyhodnotiť, ktoré riešenie je pre neho najlepšie.
Takže milí webdizajnéri, ak by vám klient chcel diktovať, aké riešenie máte urobiť, opýtajte sa ho prečo práve to, ako na to prišiel a najlepšie nech je to podložené dátami. Ak nimi investor nedisponuje, zakladá svoje tvrdenie iba na pocitoch a hypotézach a ísť do takéhoto projektu znamená pre vás veľké riziko.
Web vôbec nepotrebujete
Ak ste investor, ktorý cíti potrebu mať webovú stránku, odpovedzte si na základné otázky:
- prečo to celé robíte?
- aký zmysel bude mať vaše snaženie ?
- bude web riešiť niekoho problém ?
- trápi ten problém dostatok ľudí ?
Možno už tu prídete na to, že web nepotrebujete. Ak si na tieto otázky neviete odpovedať, nechajte si poradiť. Vyžaduje si to analýzu, ale tá bude stáť menej, ako tvorba webu.
Web za pár stovák
Úlohou webdizajnéra je pomôcť biznisu investora a niekedy naozaj stačí riešenie za pár stoviek, ktoré si dokáže investor vyklikať sám a podstatnú časť prostriedkov smerovať do iného marketingového nástroja.
Web za niekoľko tisíc
Aj z naoko malých projektov je často stredne rozsiahly projekt, do ktorého je potrebné zapojiť väčšie zastúpenie špecialistov. Vyhotoviť toto riešenie trvá niekoľko mesiacov a stojí pár tisíc. No v tomto prípade by už mal byť web naviazaný na priame biznis ciele a investícia do webu by sa investorovi mala vďaka jeho vyhotoveniu vrátiť.
Web za desiatky tisíc
No a potom tu sú špecifické riešenia na mieru, aplikácie a e-shopy, v ktorých sa navrhujú funkcie, web sa stavia na zložitom kóde, jeho tvorba trvá kľudne aj rok a samotný web je dôležitým pilierom pre biznis investora. Tu sa bavíme o desaťtisícoch.
Webdizajnér vs. Grafický dizajnér
Povedzme si rozdiel medzi týmito dvomi profesiami, ktoré si väčšina ľudí spája v jednu.
Webdizajnér
Analyzuje, robí výskum, audituje značku, strategicky navrhuje obsah a zadanie na tvorbu webu.
Grafický dizajnér
Na základe podkladov od webdizajnéra a z vlastných výskumov kreslí grafickú identitu riešenia.
Ak chcete vkusne nakreslené obrázky vyhľadajte grafického dizajnéra.
Ak chcete fungujúci web, vyhľadajte webdizajnéra a grafika, ktorí rozumejú webdizajnu.
Šetrite si zdravie
Predtým než sa pustím do opisu toho ako, ako tvorím weby ja ako webdizajnér, chcem povedať poslednú vec. Ak si na váš projekt zavoláte strategického webdizajnéra viete, že:
- zodpovednosť za dielo prenášate na človeka, ktorý tomu rozumie
- dielo bude vyhotovené v požadovanom rozsahu, za požadovaný čas a rozpočet
- komunikáciu a zaťaženie prenášate a vy sa viete sústrediť na svoj život
- navrhované riešenie bude dávať zmysel a naplní zadané ciele
Ako postupujem pri tvorbe webovej stránky
Pri tvorbe webu vykonávam ako strategický webdizajnér stovky úkolov. Keďže by to bolo na knihu, pre všeobecný prehľad som sa rozhodol postup rozdeliť do 15 základných celkov, ktoré popíšu ako postupujem, ak robím redizajn webu alebo tvorím úplne nový web. Ale ešte predtým:
Všetko to začína značkou
Klienti často nechápu, prečo spájam tvorbu webu s ich značkou. Načo sa pýtam otázky ohľadne hodnôt firmy, vnútro-firemných aktivitách alebo prečo chcem obťažovať rozhovormi a dotazníkmi zákazníkov, či zamestnancov firmy, keď ide “iba o nejaký web’‘.
Je to normálne, klient si ma platí za to, aby som mu vysvetlil, že web musí vychádzať z jeho značky, pretože má byť prirodzenou súčasťou biznisu. Nie je to vec naviac, ani nejaký nezávisle žijúci prvok.
Do biznis ekosystému musí webová stránka sadnúť ako riť na šerbeľ a toto sa dosiahne skúmaním, navrhovaním a analýzou, ktorá sa deje pred kreslením grafiky a kódovaním stránok.
1. Vstupný brief
Projekt začínam vstupným dotazníkom, ktorý sa snažím s klientom riešiť osobne. Okrem toho, že vďaka dotazníku dostanem prvú nástrelovú predstavu o projekte, pochopím aj to, ako klient o webe premýšľa a mám priestor ho dostatočne v predstihu oboznámiť s tým, ako pracujem.
Po prvom stretnutí taktiež zhodnocujem, či si na projekt trúfam a ako mi je biznis model klienta blízky. Nechcem totiž robiť niečo, čo je v rozpore s mojimi hodnotami. Výzvy mám síce rád, ale snažím sa uvažovať triezvo, aby som nikomu nepoškodil.
2.Nacenenie tvorby zadania
Keďže v tejto chvíli stále presne neviem, aký web ideme robiť, čo bude jeho obsahom, koľko času tvorba zaberie, vyhotovím nacenenie, ktoré zahŕňa prácu, vďaka ktorej pripravím všetko na to, aby grafici a programátori vedeli, aký web sa ide robiť. Výsledkom tejto práce má byť zadanie pre zhotovenie webovej stránky. To znamená, že tvorba webu by sa mala naceňovať omnoho neskôr, ako to mnohí robia.
Alternatíva – Nacenenie tvorby webovej stránky
Ak klient trvá na zhotovení cenovej ponuky celého diela a nejedná sa o zložitejšie webové riešenie, tak pre neho to nacenenie pripravím. Klient ale je upovedomený, že s vysokou pravdepodobnosťou ešte vyvstanú práce, ktoré bude treba doplatiť. Na tieto práce v procese klienta upovedomím a riadne ich zaznamenám, aby boli pred klientom obhájiteľné.
3.Audit značky a audit biznisu
Po schválení cenovej ponuky sa púšťam do výskumu, ktorý býva nečakaným prekvapením pre každého klienta. Pripravených mám niekoľko desiatok otázok a pri dobrom čaji alebo káve si s investorom počas niekoľkých sedení prechádzam jeho biznis. Vediem s ním pohodové debaty, ktoré ho nútia zamyslieť sa nad vlastnou značkou.
Vďaka auditu si investor zopakuje kam smeruje a prečo robí to, čo robí. Reflexia, ktorá mne pomôže odraziť sa a postaviť základ pre celý projekt prinúti klienta zastaviť a zamyslieť sa.
4.Analýza, SEO, výskum, cieľová skupina
Nasledujú činnosti, ktoré slúžia na zorientovanie sa v segmente trhu a pochopenie pozície investora. Čo najpodrobnejšie analyzujem konkurenciu, jej pôsobenie a aktivity, analyzujem interné procesy vo firme a jej marketingový život, analyzujem kľúčové slová prostredníctvom google vyhľadávania a hľadám v nich príležitosti.
Užívateľský výskum vykonávam cez analytický nástroj (v prípade, že pôvodný web nejaký má) a potom na základe niekoľkých rozhovorov so zákazníkmi a rozhovorov s personálom firmy. No a v neposlednom rade si definujem cieľové skupiny zákazníka, aby som pochopil, ku komu sa budem cez web prihovárať.
5.Identita a dizajn manuál
Ak ideme robiť redizajn webu alebo návrh novej vizuálnej komunikácie, tak na základe vyššie uvedenej hĺbkovej analýzy a auditu biznisu tvoríme s grafickým dizajnérom aj dizajn manuál a identitu značky. Dokument vykresľuje logo, jeho detaily a použiteľnosť, definuje písmo, pocitovosť a farebnosť. Vzniká dizajn systém, z ktorého sa neskôr vykresľuje samotný web.
Prečo je to dôležité? Chceme dosiahnuť, aby bola značka rozpoznateľná, zapamätateľná, odlíšiteľná a najmä, aby komunikovala konzistente. Výhodou dizajn manuálu je aj to, že hocijaký grafický dizajnér sa k značke v budúcnosti dostane, bude presne vedieť, čo má robiť, aby pokračoval v navrhnutom riešení.
6.Marketingová stratégia
Na základe analýzy, výskumu a definovaní si cieľovej skupiny som pochopil, kde bude nutné komunikovať, čo treba v rámci webovej stránky pokryť a s čím by som mal pri navhovanom riešení počítať. Niekde tu si začínam skladať obraz o tom, čo by mal web obsahovať, ako by mohol web vyzerať, ale aj to, čo by malo nasledovať po nahodení webu.
Stratégia orámcuje plán a pripraví klienta na to, aké ďalšie úsilie potrebujeme vyvinúť, aby sme cieľovú skupinu na nový web dostali, pretože tí tam sami od seba neprídu.
7.Sitemap a štruktúra webu
Na to, aby si klient, ale aj grafik a programátor začali vytvárať obraz o rozsahu budúcej webstránky, odprezentujem im tzv. sitemap – schématickú sieť budúceho webu. Tá ilustračne zobrazuje stromovú štruktúru nového webu a pekne poporiadku si prechádzame, koľko podstránok potrebujeme vytvoriť, prečo a aký bude cieľ každej jednej podstránky.
8.Tvorba obsahu
Vedeli ste, že návštevník na web nechodí kvôli jeho grafike, ale kvôli jeho obsahu? To, že web dobre vyzerá je bonusom k tomu, ak web v prvom rade dáva odpoveď, na to, čo návštevník hľadá. Pod obsahom si predstavte texty, články, fotky, videá, infografiky, tabuľky, dokumenty atď.
Nad tým všetkým pri tvorbe každej podstránky premýšľam. Snažím sa vymyslieť, čo najrelevantnejší a najzaujímavejší obsah tak, aby som čo najjasnejšie doručil návštevníkovi požadovanú informáciu, ktorá ho má priviesť k naplneniu cieľa tej danej webovej stránky.
9.Wireframing
Ak už mám obsah, mojou úlohou je ho roztriediť a rozmiestniť po stránke do zrozumiteľných častí, ktoré logicky za sebou nadväzujú. Pre každú podstránku tak vytváram štruktúrované šablóny, pomocou ktorých grafický dizajnér vie, ako má pri výrobe s grafickým návrhom pracovať.
Úloha wireframov je vytvoriť také riešenie zobrazenia stránok, ktoré dokážu priviesť návštevníka webu k vopred stanovenému cieľu a vytvoriť prehľadné a použiteľné riešenie, ktoré je zároveň estetické a funkčné na všetkých zariadeniach – počítač, mobil aj tablet.
10.Nacenenie tvorby webovej stránky
Po týždňoch (mesiacoch) príprav mám konečne predstavu o tom, čo web bude obsahovať, ako bude štrukturovaný, na čo bude naviazaný a akú funkciu bude vykonávať.
Teraz už je omnoho ľahšie vytvoriť špecifikáciu, ktorá grafickému dizajnérovi a progamátorovi napovie, o aký rozsiahly projekt ide. Ak som tak neurobil na začiatku, teraz vyhotovujem nacenenie, ktoré nás preklápa do tvorby webovej stránky.
V nasledujúcej fáze už aj klient bude vidieť tak dlho očakávaný výsledok. Ale ešte predtým …
11.Prototyp
Web sa na základe analýz, navrhnutého obsahu a wireframeov postupne skladá, kóduje, kreslí a nahadzuje na testovaciu doménu. Vytvára sa tzv. prototyp, ktorý už má rysy výsledného webu, obsahuje funkcie, ktoré webové stránky majú mať, ale ešte nepotrebuje byť tak vydetailovaný, pretože musí prebehnúť testovanie a implementácia poznatkov z testovania.
12.Testovanie
Úlohou prototypu je v prvom rade testovanie. Vytypujem si teda niekoľko respondentov a prechádzam cez niekoľko metód testovania webu. Testérov pozorujem a podnety z pozorovania si zapisujem, aby som ich potom mohol implementovať.
- Guerillova metóda – respondentovi dám po prvom kliknutí na web 5 sekúnd, potom mi musí povedať koho je to web, čo ten niekto robí a prečo by ho tá značka mala zaujímať
- Užívateľské testovanie – respondentom zadávam úlohy, ktoré musia na webe splniť
- Testovanie podľa Kruga – tvorím scenáre, ktoré chcem otestovať a zisťujem, či je respondent schopný scenár vyriešiť a orientovať sa na webe
13.Implementácia
Prototyp som si otestoval, vďaka čomu som prišiel na to, čo na webe nesedí alebo s čím by sa ľudia trápili, ak by som testovanie preskočil.
Teraz všetky poznatky z testovania, nezrovnalosti a oprávky ohľadne obsahu, grafiky, či funkcií implementujem do nášho riešenia a web s tímom finalizujeme.
14.Zverejnenie
Ak máme prototyp hotový, pripravujeme všetko k tomu, aby sme po niekoľko mesačnej práci web so všetkou pompéznosťou zverejnili. Nikdy sa však v tomto bode neuponáhľam, pretože ak sa jedna o radikálnu zmenu identity značky a redizajn webu, treba byť ešte pár dní trpezlivý a veci dobre naplánovať a pripraviť.
- Stratégia
To znamená navrhnúť a dodržať strategický postup pri zverejneňovaní novej webovej stránky, prípadne novej identity. Či už hovoríme o stratégii v rámci platenej reklamy smerom von alebo stratégii, ako predstaviť nové riešenie interne vo firme smerom dovnútra.
- Obsah
Podľa navrhnutej stratégie by sa mal pripravovať textový a produkčný obsah. Hovoríme o grafických podkladov, príspevkoch na sociálne siete, foto a video materiál, prípadne príhovor šéfa firmy a PR aktivity. To všetko preto, aby sme predstavenie nového riešenia ešte viac posilnili.
- Kontrola
Už to všetko máme, je čas to detailne prekontrolovať, prípadne nedostatky opraviť, dať si záverečné povzbudenie a začat odpočítavať hodiny.
- Premiéra
S novým webom a novou identitou by sa mal najprv zoznámiť kolektív vo firme. Ak sa jedná o menšie priateľske prostredie určite by som navrhol nejaký malý večierok, ktorého súčasťou je príhovor šéfa (investora) a rozdanie vizitiek, prípadne malých darčekov s novou identitou firmy zamestnancom. Jednoducho, čo najpríjemnejším spôsobom ich vtiahnuť do nového riešenia.
Nasleduje vypustenie riešenia medzi verejnosť cez kanály, ktoré boli strategicky navrhnuté.
15. Optimalizácia
Ak by si niekto myslel, že tvorba webu tu skončila, asi vás sklamem.
Web by mal byť po nahodení napojený na analytické nástroje a po čase, keď už na web prúdia návštevníci a máme dáta, tak sledujeme a meriame ich chovanie a nedostatky pri napĺňaní cieľov.
Týmto spôsobom web neustále inovujeme a optimalizujeme, aby sme postupne vytvárali, čo najviac dokonalé prostredie pre našich zákazníkov a prispôsobovali ho ich potrebám.
Pozor! S týmto bodom takmer žiaden klient nepočíta a pre budgetové limity sa optimalizácia v mnohých prípadoch nekoná, pretože klienti si myslia, že vyhotovením webu všetko skončilo.
Berme tvorbu webov vážne
Ešte ste tu so mnou? Ak áno, tak už asi rozumiete, prečo moje riešenia na konci dávajú zmysel. Nevravím, že sú dokonalé, ale ja tvorbu webov beriem vážne.
Týmto článkom som si možno ušil bič sám na seba, ale je to tak, webová stránka a celá komunikácia značky má ohromnú silu radikálne zmeniť biznis k lepšiemu.
Videl som to na vlastné oči.
Na čo si dávať pozor pri tvorbe webovej stránky?
Tri rady pre investorov
- Overte si webdizajnéra alebo agentúru, ktorí vám majú robiť web
- Pri tvorbe webu stanovte ciele, ktoré má web naplniŤ
- Dôverujte odborníkom
Tri rady pre webdizajnérov
- Nebojte sa investovať do vzdelania, investícia sa vám vráti
- Naučte sa pýtať sa klientov: Čo budeme merať, aby sme zistili, či sme uspeli?
- Tolerujte investorov, platia vám za vašu prácu