Marketingové školenia na Slovensku, oplatí sa do nich investovať?

marketingove skolenia na slovensku

Marketing ma tak nadchol, že som tri roky behal z jedného školenia do druhého. Rozhodol som sa preto spísať zoznam, v ktorom ponúkam osobný pohľad do vnútra veľkej časti rešpektovaných študijných programov, ktoré som absolvoval a ktoré na Slovensku v rámci marketingu máme. Verím, že takto pomôžem marketérom a podnikateľom, ktorí sa rozhodujú, či a do ktorého vzdelávacieho projektu ísť.

Marketingové školenia, ktoré som absolvoval a ktoré v článku popíšem:

Netvrdím, že tieto školenia z vás urobia expertov na marketing. Môj názor je, že odbornosť nadobudnete vďaka mixu praxe a vzdelávania. Práca v marketingu ma však presvedčila o troch veciach: 

  • špecializovať by som sa mal na minimum oblastí
  • znalosti by som mal mať z väčšiny oblastí
  • vzdelávať by som sa mal neustále

Ovocie z razenia tohto presvedčenia sa mi pri práci urodilo prakticky vždy. Preto ak sa niekto pýta, či tri roky behania po kurzoch a školeniach nebolo zbytočne prehrotené, odpoviem v žiadnom prípade. Investícia sa mi vrátila, celý maratón bol dopredu strategicky premyslený a každé školenie malo pre moju pracovnú kariéru opodstatnenie. 

Predtým než do nejakého zo školení pôjdete, definujte si, čo z neho chcete vyťažiť a urobte všetko preto, aby sa tak stalo. Hoc množstvo z nižšie spomínaných programov prešlo kvôli covid-19 do online výučby, som presvedčený, že aj tak si z nich viete odniesť všetko to, čo potrebujete.

Dôvody, pre ktoré chodiť na školenia:

 

Networking – dostaňte sa do komunity, buďte na očiach, zoznamujte sa
Knowledge – neokúňajte nosom nad opakovaním si základov a vnímajte zmeny a inovácie
Know How – sústreďte sa na detaily, najmä ak sa budú prezentovať case studies
Mentoring – máte nejaké problémy alebo medzery? odchyťte si lektora a pýtajte sa
Feedback – máte vlastné projekty? ukážte ich ostatným, pýtajte si spätnú väzbu od lektorov

Zoznam marketingových školení

IT Learning

Školiace stredisko so sídlom v Bratislave som navštevoval viac ako pol roka. Bolo to práve tu, čo som sa prvýkrát nadýchol marketingu ako študíjneho odboru a musím povedať, že vďaka IT Learning a lektorom Peťovi Hechtovi, či Tiborovi Petákovi ma obor marketingu natoľko nadchol, že sa ním dnes živím a že ním dnes doslova žijem. IT Learning vo mne potvrdil, že pocit z dobrého školenia nie je závislý len na obsahu, ale aj na lektoroch.

IT Learning má na výber desiatky celodenných školení na rôzne témy marketingu a IT odvetvia a každá školiaca téma je ďalej odstupňovaná podľa náročnosti na ďalšie úrovne výuky. Preto ak vás napríklad baví SEO, tak si v ňom môžete užiť tri dni s TOP odborníkom, ktorí vás prevedie štúdiom a aj praktickým celodenným workshopom.

Keď som si vyberal školenia ja, bol som z ponuky tak zmätený a zároveň nadchnutý, že som sa rozhodol, že chcem vedieť čo najviac a že chcem pričuchnúť ku každej možnej téme marketingu. Vybral som si preto balík s názvom ,,Online a digitálny marketér špecialista’’, čo predstavuje okolo 20 školiacich dní na témy: Email, Facebook, Instagram, Google ads, Google analytics, SEO a ďalšie.

Po absolvovaní ma to tak nakoplo, že som šiel aj do balíka ,,Tvorba a optimalizácia webových stránok’’, kde ma čakalo ďalších takmer 20 dní študovania práce s WordPress prostredím, Adobe aplikáciami a ďalšími nástrojmi. A keďže som dostal príležitosť študovať zas, dal som si ja chytrý blázon celé kolečko opäť, čo mi pomohlo poznatky zopakovať, utvrdiť a aplikovať do vlastných projektov. 

Ako hodnotím IT Learning

Školenie prebiehalo v pohodovej atmosfére a v prípade dlhodobého školenia sa dokážu vybudovať aj priateľstvá, prípadne spolupráce a partnerstvá. Štúdium sa vedie prezenčnou formou s množstvom úloh. Pre študentov sú pripravené praktické pomôcky, občerstvenie, klimatizované a moderné výučbové miestnosti s technickým vybavením a navyše získate certifikáty akreditované ministerstvom školstva. 

Čo som získal vďaka IT Learning

Bol to polrok, ktorý mi na začiatku pracovnej kariéry veľmi pomohol a odporúčam ho každému, kto má vlastný biznis alebo chce pracovať v marketingovej agentúre, či ako freelancer. Vďaka IT Learning som kompletne pripravil a zrealizoval svoj prvý projekt – vlastný blog, ktorý dnes má čítanosť tisíce ľudí mesačne.

Pre viac informácii sledujte web IT Learning

itlearning_certifikat

Grow with Google

Tráviť čas a vzdelávať sa v sídle Google Slovensko je veľký zážitok. Ak som uvidel informácie na vzdelávací program Grow with Google, neváhal som ani sekundu a okamžite som posielal formulár, ktorý ma mal dostať do tohto programu. Už prvé informačné e-maily naznačovali, že Google nesklame a že sa jedná o dobre pripravený a koordinovaný projekt.

Štúdium pozostáva z niekoľkých stretnutí a na každom z nich sa do hĺbky riešia témy ovládania nástrojov Google suite, reklamy na Youtube a Google Ads alebo class na ovládanie See, Think, Do, Care frameworku. Grow with Google vás tiež prevedie workshopom, na ktorom prezentujete vašu osobnosť cez I’m Remarkable program. Ten vás naučí spôsob, ako vedieť o sebe povedať, že ste výnimočný.

Grow with Google nerieši iba marketing a ovládanie Google nástrojov, ale aj soft skills, networking a informácie o aktuálnych potrebách digitálneho prostredia. Úlohou je pomôcť marketérom, podnikateľom a študentom. Hodiny naakumulovanej inšpirácie, dostatku motivácie a skvelého kolektívu splnili svoj účel a stáli za to, to zažiť. 

Počas celého štúdia sme museli prejsť certifikáciou z vybraných Google nástrojov, čo dalo zabrať, no aspoň štúdium nebola iba pro-forma, ale malo to celé aj trochu adrenalínu. Dnes sa Grow with Google, ako aj mnohé ďalšie školenia, kvôli covidu prerobil do online, čo ale na druhej strane umožňuje študovať každému, kto má pripojenie na internet.

grow with google slovensko
Ako hodnotím Grow with Google

20 ľudí z celého Slovenska sme sa stretli v priestoroch Google a okamžite po príchode na nás čakali Google darčeky a to vždy poteší. 🙂 Na každom školení nechýbal chutný catering, kahoot hry o malé darčeky, certifikovaní Google lektori, marketingoví špecialisti a osobnosti ako Júlia Micháleková, Marek Šulik, či Olívia Hurbanová. Na konci programu nesmel chýbať certifikát od Google s vyhodnotením našich schopností. 

Čo som získal vďaka Grow with Google

Grow with Google je skvelá príležitosť, pre všetkých, ktorí sa chcú nechať nakopnúť do ďalšej činnosti pri budovaní vlastných značiek, startupov, ale aj v práci v marketingu. Mne napríklad program vďaka soft skill workshopom pomohol prekonať strach zo sebaprezentovania sa.

Aktuálne tento program nie je k dispozícii, ale môžete nájsť ďalšie zaujímave ponuky na www.growwithgoogle.sk

grow with google certifikat

Creative Academy

Pamätám si, ako som si Creative Academy obzeral, keď toto školenie pôsobilo iba v Bratislave. Z fotiek na facebook stránke bolo cítiť super atmosféru z každej lekcie. Nabitý zoznam rešpektovaných lektorov a pamätám si na zábery zo skúšky tohto školenia a after párty, kde si účastníci pripíjali šampanským, fotili sa s certifikátmi a bavili sa. 

Bolo mi ľúto, že opäť je to Bratislava, kde musím za programom cestovať. Na moje prekvapenie, prešlo pár týždňov a vybehla na mňa reklama Creative Academy Košice. Neváhal som ani minútu a posielal som prihlášku. Keďže už samotný názov Creative Academy naznačuje, že tu sa budeme pravdepodobne šprtať v kreatíve, veľmi som sa tešil na to, čo ma čaká.

Bolo tomu tak. Čakalo na nás tématicky extrémne zaujímavych 10 lekcií, ktoré boli okrem bohatej prezenčnej formy dopĺňané aj o praktické cvičenia v tímoch, plné brainstormingu a marketingovej improvizácie. Obsahom programu boli branding, komunikačné zručnosti, marketingová stratégia, PR, influecer marketing, event marketing, copywriting, webové stránky, SEO a ďalšie témy.

Desiatky hodín marketingu vyvrcholili reálnym zadaním od reálneho klienta, na ktorom sme mali každý individuálne alebo v malej skupine pracovať a na konci svoje riešenie odprezentovať klientovi a lektorom. Ak riešenie niektorého zo študentov klienta zaujalo, mohol ho použiť aj priamo pre svoj biznis.

creative academy
Ako hodnotím Creative Academy

Vždy som bol fanúšik stretnutí skupiny ľudí z rôznych odvetví, ktorí sa výučbou bavia a zároveň sa vzájomne motivujú. Páčil sa mi osobný prístup lektorov, na ktorých sa môžem aj dodnes kedykoľvek obrátiť a taktiež bezchybná organizácia jednotlivých hodín doplnená o kopec aktivít. 

Čo som získal vďaka Creative Academy

Creative Academy odporúčam každému, kto má chuť sa v marketingu výrazne posunúť a dostať sa do kolektívu skvelých ľudí. Vďaka školiacemu programu som nadobudol spoluprácu s neziskovou organizáciou PIEROTT, ktorá nám dávala na konci školenia aj spomínané zadanie. Pre organizáciu som realizoval web stránku a ďalšie kampane, na ktorých dodnes pracujem. 

Pre viac informácii sledujte web Creative Academy

creative academy certifikat

Digisemester

Som rád, že sa vzdelávacie aktivity rozbehli aj v Košiciach a čo iné, ako kvalitu čakať, keď sa spojili dvaja silní hráči. GymBeam, ako top SK e-commerce a organizátor Marketingového Štvrtka a známy projekt z Českej republiky Digisemestr. Práve oni priniesli semestrálne štúdium, ktoré pokrylo desiatky tém marketingového oboru pod taktovkou špičkových odborníkov zo Slovenska a Čiech.

Podarilo sa im to. Asi 80 účastníkov sme sa každú sobotu stretávali v priestoroch Technickej Univerzity, kde pre nás boli pripravené celodenné školenia, praktické workshopy a prednášky na témy: Stratégia v E-commerce, Content marketing a copywriting, Webdizajn, Branding, Kreativita, Analytika, PPC, SEO a ďalšie. 

Ťahákom boli esá marketingovej a reklamnej scény ako Michal Pastier, Ján Kvasnička, Pavel Ungr, Ján Laurenčík, Karel Rujzl, či Ondřej Sláma, ktorí sa podelili o case studies svojich dlhoročných praxí a potešili aj praktické rady a know how, čo v marketingu robiť a čomu sa vyvarovať. 

Pri eventoch sa obšmietam prakticky celý život, ale Digisemester a najmä jeho šéfa Jindru Fáborského musím pochváliť. Organizačne 100% zvládnuté štúdium a priam neuveriteľne obetavý  prístup s množstvom bonusových materiálov popri štúdiu, aj po ňom. Nedivím sa, že pražský Marketing Festival, ktorý Jindro organizuje patrí do svetovej špičky. 

Ako hodnotím Digisemester?

Štyri mesiace, počas ktorých som stretol desiatky úžasných ľudí, mi pomohli dozvedieť sa ďalšie zaujímavé informácie a tie mi zasa pomohli pri práci na vlastných projektoch, ale aj na projektoch mojich klientov. Okrem prezenčného štúdia má Digisemester aj desiatky hodín online výučby na vybrané tématické okruhy. Prístup do online štúdia mi ostal, aj po skončení kurzu, čo je skvelá príležitosť opakovať si témy individuálne.

Čo som získal vďaka Digisemestru

Digisemester štúdium som ukončil testom a vďaka jeho zvládnutiu som získal certifikát marketingového špecialistu, ktorý je rešpektovaný u nás, ale aj v Čechách. Možnosť vybrať si špecializáciu štúdia – marketing pre neziskové organizácie mi pomohlo klientovi doručiť ešte lepšie výsledky mojej práce.

Pre viac informácii sledujte web Digisemester
Pre viac informácii sledujte online štúdium Digisemester Online

digisemester certifikat

Strategický webdizajn

Nikdy predtým som si nedokázal predstaviť, aká rozsiahla a vážna je téma tvorby webových stránok a ako nebezpečné je pre biznis, keď sa tvorba webu odflákne. Predchádzajúce kurzy mi čo to naznačili, no až keď som sa dostal k odboru strategický webdizajn, okamžite som pochopil, že presne takto to musím robiť, ak chcem, aby som sa za moje projekty mohol postaviť a klientom doručil čo najlepší výsledok za investované peniaze.

Honzu Řezáča a Jána Kvasničku, autorov kurzu a expertov na webdizajn prenasledujem už nejaký ten rok a pre moju prácu sa stali mentormi, ktorých poznatky sa snažím aplikovať do každého jedného projektu v rámci tvorby webových stránok. Za úspechom mojich projektov teda stoja práve metodiky, ktoré už pár rokov nasávam od týchto dvoch pánov.

Webdizajn som si zamiloval aj vďaka Honzovej knihe Web ostrý jako břitva, ktorá sa pre moju prácu stala niečím ako zákon, ktorý dodržiavam. Keď som sa dozvedel o online kurze strategický webdizajn, bolo to už len must have do celej skladačky. Výhodou je, že prístup do kurzu máte po zakúpení už navždy, kým pôjdu internety, takže informácie si môžete opakovať do nekonečna.

Investíciu neľutujem. Vďaka kurzu som sa dostal k takmer 4 hodinám výučby, ktorej obsahom je popísaný proces tvorby webu od úvodných krokov, cez audit, analýzu, testovanie, až po samotnú tvorbu webu a riadenie celého projektu. Nechýbajú desiatky bonusových materiálov ako checklist, brief, vzorová zmluva a ďalšie veci, ktoré sa zídu každému webdizajnérovi, v ktorého záujme je, robiť to poriadne.

Ako hodnotím Strategický Webdizajn?

Kurzom by si mal povinne prejsť každý, kto tvorí weby za peniaze klientov, ale taktiež sa môže skvele zijsť podnikateľom, ktorí majú svoj biznis postavený v online prostredí. Od kurzu očakávajte výklad od skutočných expertov, ktorí problematiku webdizajnu rozoberú na najmenšie súčiastky. 

Čo som získal vďaka kurzu Stategický webdizajn

Aj vďaka tomuto kurzu, praxi pri tvorbe webov a študovaní webdizajnu ako takého som sa rozhodol napísať článok Načo si dávať pozor pri tvorbe webu a ako sa nenechať oklamať. Poznatky zo štúdia a materiály, ktoré som k nemu získal využívam pri každom projekte. 

Pre viac informácii sledujte web Strategický webdizajn

kurz strategický webdesign

Digitálna Univerzita

Školenie, ktoré sledujem dlhé obdobie a konečne sa mi ho podarilo zúčastniť. Tešil som sa na Digitálnu Univerzitu naživo v Bratislave, no pandemické opatrenia prekazili prezenčné vzdelávanie a výučbový proces sa presunul do online prostredia. V tíme to ale zvládli bravúrne a aj napriek prechodu do online bol z toho dôkladne prepracovaný program, ktorý dokazoval vyzretosť tejto značky.

Digitálna Univerzita je polročné štúdium plné celodenných prednášok, možných interakcií s lektormi, bonusových máterialov, súťaží, hier a širokým záberom tématických okruhov, ktoré sa prechádzajú od základov, až po pokročilú výuku. Štúdium má strategicky navrhnutý plán, počas ktorého študent plní zadané úlohy a načrie do veľkej časti marketingového odvetvia.

Po vyhotovení domácich úloh študent prechádza do druhej fázy štúdia, kedy si vyberá jednu zo špecializácii a púšťa sa v rámci špecializácie do tvorby vlastného projektu. Výhodou je, že toto sa deje pod dohľadom mentora, čo vytvára vzdelávanie prepojené s praxou. Program teda ponúka skvelú príležitosť spojiť vzdelávanie s tvorbou vlastného projektu alebo s možnosťou inovovať už rozbehnutý.

Digitálna Univerzita je rešpektovanou inštanciou v očiach zamestnávateľov a marketingových agentúr pri snahe zamestnať sa, preto na ukončenie a vystavenie certifikátu potrebujete prejsť celým procesom výučby, vypracovať všetky úlohy, vytvoriť vlastný projekt a úspešne zvládnuť záverečný test. Nie je to prechádzka ružovou záhradou, ale o to viac si potom človek cení, že program zvládol.

Ako hodnotím Digitálnu Univerzitu? 

Čo by to bolo za Digitálnu Univerzitu, keby sa v čase pandémie nezvládli adaptovať do digitálnej podoby 🙂 Perfektne zvládnuté výučbové prostredie, v ktorom má každý študent vlastnú nástenku, neustály support, dostatok možností zapojiť sa do diana, maličkosti v podobe tipov a rád, ako sa efektívne sústrediť a zvládnuť sa učiť z domu, kahoot hry, doživotný prístup k videám a ďalšie malé vychytávky, ktoré ma bavili. BRAVO!

Čo som získal vďaka Digitálnej Univerzite? 

Keď opomeniem kopu nových vedomostí je to v prvom rade skvelý pocit, byť uprostred diania a byť neustále aktívny v odvetví, ktoré mám rád. Digitálna Univerzita ale zásadne prekvapila, pretože dala na stôl ponuku pokračovať v štúdiu ďalej a uchádzať sa o MBA titul prostredníctvom Varšavskej univerzity manažmentu – Collegium Humanum. A to by som nebol ja, keby som do toho nešiel.

Pre viac informácii sledujte web Digitálna Univerzita

digitalna_univerzita

Digital League

Chalani z agentúry Blue Lemons priniesli do Košíc progresívne vzdelávanie zamerané na prax. Jeho koncept mi spočiatku nebol jasný, pretože ako freelance človek som doposiaľ nemal možnosť spoznať metódy a procesy, ktoré sú súčasťou IT firiem pri tvorbe digitálnych produktov. Ak by som mal ale z celého zoznamu zameškať jediný, pri ktorom by som to neskôr naozaj ľutoval, bol by to Digital League.

Digital League je škola praxou, spojená s budovaním osobnosti a špecializácie. Stal som sa súčasťou tímu, ktorý bol zaškolený do agilnej metódy riadenia projektov. Obsahom bolo efektívne nastavenie procesov, kde každý študent má svoju pozíciu, mentorov a kouča. Cieľom celého snaženia je vytvoriť za pol roka reálny digitálny produkt od reálneho zadávateľa, ktorý si ja, ako študent, potom môžem dať do vlastného portfólia. Skvelé! 

Celé štúdium začína výberom jednej z pozícii, ktoré by mali byť obsadené pri tvorbe digitálnych a inovatívnych produktov (Product Owner, Scrum Master, UX, UI, Development). Na stole je zadanie, ktoré máte ako tím vytvoriť a po školeniach a workshopoch na témy Scrum, Efektívna komunikácia, Typológia osobnosti, Prezentačné zručnosti a ďalšie nástroje vletíte do dizajn šprintu a vytvárate produkt.

Štúdium prebieha za asistencie odborníkov, ktorí sa vás snažia nakopnúť, poradiť a udržať na správnej vlne. Projekt je ale na vašich pleciach, komunikujete so zadávateľom, projekt verejne prezentujete, vytvárate, testujete a optimalizujete. Učíte sa spolupracovať s kolegami, ktorých vidíte prvý krát v živote, no aj napriek tomu sa navzájom podporujete a ťaháte za jeden povzraz k dosiahnutiu čo najlepšieho výsledku. 

digital league
Ako hodnotím Digital League?

Som presvedčený, že spôsob výučby v Digital League je tým najlepším možným a zaručene sa oplatí uchmatnúť príležitosť a prebrať zodpovednosť za tvorbu produktu, ktorý má niekto skutočne používať. Program ponúka možnosť urobiť si medzinárodnú certifikáciu, spoznať množstvo profesionálov, nadobudnúť cenné kontakty a otvoriť brány do ďalších pracovných príležitostí.

Čo som získal vďaka Digital League?

Pri práci dbám na nové detaily a aplikujem ďalšie overené metódy. Vďačím za to pravidelnej spätnej väzbe od odborníkov, ktorí dohliadali na moje pôsobenie v programe. V Digital League som čelil skutočným problémom, ktoré sú spojené s tvorbou digitálnych produktov a prácou v tíme. Cítim sa preto odolnejší, istejší a som presvedčený, že tieto skúsenosti a zručnosti zúročím v práci ďalej.

Projekt, ktorý sme kompletne vytvorili (od názvu, cez dizajn, až po programovanie): Culture Cake

Pre viac informácii sledujte web Digital League

digital_league

Najlepšie školenie marketingu na Slovensku? 

Nečakajte žiaden rebríček najlepšieho a najhoršieho. Každé školenie, kurz alebo workshop mali čo do seba a je len na vás, či peniaze, ktoré do toho dáte investične zúžitkujete.

Ak s marketingom začínate, určite si vyberte školenia, ktoré ponúkajú komplexný pohľad do oboru. Som presvedčený, že si v nich nájdete špecializáciu, ktorá vás osloví. 

Ak už svoju špecializáciu máte, hľadajte školenia, v ktorých posúvate odbornosť v nej. To, čo píšem na začiatku ale platí: ,,Špecializujte sa na jednu oblasť, ale zaoberajte sa celým marketingom.’‘ 

Čo som získal vďaka Digital League?

Ďalšie články

Mám záujem o spoluprácu

Scroll to Top